پتانسیل مناطق عشایرنشین خراسان شمالی در جذب گردشگر

ش, 05/23/1395 - 15:36
عشایر و جاذبه های گردشگری/
پتانسیل مناطق عشایرنشین خراسان شمالی در جذب گردشگر
پتانسیل مناطق عشایرنشین خراسان شمالی در جذب گردشگر
منطقه گلیل با توجه به حضور و زندگی سنتی عشایر ظرفیت بالقوه ای برای تبدیل شدن به قطب گردشگری استان و کشور دارد که باید شرایط جذب سرمایه گذاری در آن فراهم شود.

به گزارش بسیج عشایر خراسان شمالی؛ منطقه عشایر نشین گلیل در موقعیت جغرافیاییN374527E580434 در استان خراسان شمالی واقع است. اين منطقه با مساحت تقريبى ۰۰۰‚۱۷هکتار، در ۷۰کيلومترى شمال شهر شيروان و در حدود نوار مرزى ايران و ترکمنستان قرار دارد. پست‌ترين نقطه در اين منطقه در رنج ارتفاعي 1400 متر و بالاترين نقطه منطقه در رنج ارتفاعي 2900 متر قرار دارد. تعدادي روستا در حاشيه جنوب و جنوب غرب اين منطقه وجود دارد كه ساكنان آنها عمدتاً از كردهاي كرمانج بوده و حرفه اصلي اغلب آنان دامداري است و تعدادي به كشاورزي و باغباني مشغول هستند.

واژه گلیل به دو معنی تفسیر می شود اول اینکه گل+ایل(گلیل) بوده به علت اینکه عشایر و ایلات از زیبایی و سرسبزی آن برای کشت و تغذیه احشام بهره بوده و دوم آنکه نام خاصی است که گلیل بیگ سرداری از اکراد بوده که گویا در مکان فعلی دشت گلیل با ازبیگ ها به جنگ پرداخته و نام وی را بر این موضوع نهاده اند.البته گلول یا کلول هم می گویند که کلول بیگ اردلانی هم معروف می باشد.در گذشته نه چندان دور گلیل به صورت یک جنگل انبوه و منطقه تحت گلیل نیز چمن زاری از انواع گون ها بوده که دشت این منطقه دارای اماکن تاریخی و باستانی است.

 

گلیل مرکز اصلی ییلاق دامداران کوچ رو عشایر شیروان،ایلات بیچرانلو، میلانلو و شیخ امیر  است.

منطقه گلیل با توجه به حضور و زندگی سنتی عشایر ظرفیت بالقوه ای برای تبدیل شدن به قطب گردشگری استان و کشور دارد که باید شرایط جذب سرمایه گذاری در آن فراهم شود.

اين منطقه داراي زمستان‌هاي سرد و تابستان‌هاي معتدل بوده و سرما و يخبندان در آن از آبان ماه، آغاز و تا اوايل ارديبهشت ماه ادامه مي يابد. ميزان بارش در اين مناطق بين 400 تا 500 ميلي‌متر به طور متوسط در سال است و حداقل درجه حرارت در گرمترين روزهاي سال از 25 درجه سانتي‌گراد تجاوز نمي‌كند.

در پايين دشت اين منطقه تخته گلول قرار دارد كه در فصل بهار داراي چشم اندازي زيبا از پوشش گياهي به گل نشسته اعم از شقايق، خيارك و انواع بالشتكي است و در داخل اين منطقه پوشش انبوه ارس در ارتفاعات منطقه قرار دارد كه در نقاطي كه ارس وجود ندارد انواع بالشتكي‌ها از قبيل گون، كلاه ميرحسن، چوبك و اسپرس خاردار، پوشش زيبا و چشم نوازي به عرصه‌هاي طبيعي منطقه بخشيده است.

 

در منطقه حفاظت شده گلول و سراني حيوانات و پرندگاني هم‌چون قوچ و ميش اوريال، ‌پلنگ، گربه وحشي، گراز، سمور سنگي، خرگوش، داركوب قهوه‌اي كه بسيار كمياب است، سهره سياه و كبك دري نيز زندگي مي‌كنند.

از چشمه‌هاي اين منطقه نيز مي‌توان به كور چشمه، قربان چشمه، چشمه گيري اشاره كرد كه در كنار رودخانه‌اي كه در مرز جنوبي منطقه به طرف سراني جاري است منابع آبي منطقه را تشكيل مي‌دهند. از نقاط ارتفاعي اين منطقه مي‌توان علم، قله چوپان، ارتفاعات تنبل، كوه بزان، كور چشمه كوه كناره نام برد.

دریاچه سد گلیل شیروان از دیگر چشم اندازهای زیبای این منطقه است و آرامگاه زکریا از نوادگان امام هفتم( حضرت موسی کاظم) در یکی از قلل مرتفع گلیل از دیگر مکان های دیدنی زیارتی این منطقه گردشگری است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.