این مطلب ۲۲۰۹ بار خوانده شده

خشکسالی، دام عشایر را نشانه گرفته است

خشکسالی های متوالی، فقر مراتع و گرانی علوفه دستی، نابودی دام عشایر از جمله در خراسان شمالی را نشانه گرفته و زندگی آنان را دچار مشکل کرده است.

به گزارش بسیج عشایر، دشت های خراسان شمالی با خشکسالی کم سابقه مواجه است به طوری که میانگین بارندگی در دوره آماری بلندمدت در این استان شمال شرق کشور، ۵۶ درصد کاهش دارد و زنگ خطر را برای کشاورزی و دامداری این خطه به صدا درآورده است.

 

میانگین میزان بارندگی استان در سال آبی جاری ۲۶ میلیمتر اعلام شده که این کاهش شدید بارندگی، کاهش روان آب ها و در نتیجه کاهش حجم آب ذخیره شده در پشت سدهای استان را به دنبال داشته است.

 

خشکسالی در بخش عشایر هم باعث شده تا این قشر تولیدکننده برای پرورش دام خود هزینه های سنگینی را متحمل شوند به گونه ای که به گفته آنان پرورش دام نه تنها صرفه اقتصادی ندارد بلکه آنان را متضرر نیز می کند.

خشکسالی های چندین سال اخیر مراتع استان را فقیر کرده که با این شرایط باید عشایر دام خود را با علوفه دستی پرورش دهند که خرید و گرانی علوفه آنان را هم نگران کرده است.

 

یکی از عشایر بجنوردی در مراوه تپه استان گلستان در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: به علت خشکسالی در سال های متوالی و نبود بارندگی مراتع ییلاقی و قشلاقی فقیر شدند و ما برای تامین نهاده های دامی با مشکل مواجه شدیم.

 

علی محمدی افزود: قیمت بالای علوفه عشایر را فلج کرده است به گونه ای که آنها مجبورند برای تامین و خرید نهاده های دامی مانند جو، تفاله و کاه، حداقل نصف گوسفندان را بفروشند تا آذوقه مابقی دام را تامین کنند.

 

یکی دیگر از عشایر خراسان شمالی اظهارکرد: اقدامات در زمینه توزیع علوفه خیلی رضایت بخش نیست و باید در این زمینه اقدام اساسی انجام شود.

 

وی ادامه داد: عشایر با توجه به خشکسالی ها و کم شدن رویش علوفه در مراتع با مشکلات بسیاری در تامین نیاز دام مواجه هستند به طوری که برای جبران علوفه دام ها مجبورند بره ها را نارس به فروش برسانند.

 

وی ادامه داد: گاهی عشایر مجبور می شوند علوفه را آزاد بخرند و حتی عده ای از آنها برای تامین مخارج زندگی در روستاهای اطراف کارگری می کنند.

 

وی ادامه داد: در زمینه ارائه تسهیلات نیز عشایر خراسان شمالی آنگونه که باید و شاید حمایت نمی شوند برای مثال مقرر شد که تسهیلات اشتغال به مبلغ ۳۰۰تا ۴۰۰ میلیون ریال به عشایر اعطا شود اما هنوز مشخص نیست که این مبلغ وام را باید از طریق سازمان جهاد کشاورزی و یا اداره کل امور عشایر در استان پیگیری شود.

 

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: طبق بررسی های انجام شده به صورت میدانی طی دوره یکساله، خشکسالی بر رویش گیاهان مرتعی تاثیر گذاشته و موجب کاهش ۲۰ درصدی تولید علوفه در مراتع شده است.

 

محمدرضا قلی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این اداره کل برای جبران بخشی از خسارت ناشی از خشکسالی و به منظور کاهش هزینه پرورش دام، نهاده دامی برای تغذیه دستی در اختیار خانواده های عشایری قرار می دهد.

 

وی افزود: برای جبران کمبود علوفه در استان طی سال گذشته بیش از ۳۰ هزار تن نهاده های دامی از قبیل جو، سبوس و کنسانتره توسط تشکل های عشایری تهیه شد که بخشی از این حمایت ها به صورت یارانه ای و بخشی مدت دار بوده است.

 

قلی پور با تاکید بر اینکه خشکسالی طی سال های گذشته استان را درگیر کرده و هر ساله تشدید شده است اظهار کرد: برای کاهش هزینه های تولید عشایر و جلوگیری از فروش بره های نارس، طرحی به عنوان زنجیره تولید گوشت قرمز عشایر در حال اجرا است.

 

وی با بیان اینکه در ۱۰ ماه امسال نیز بیش از ۳۰ هزار تن علوفه و نهاده دامی در اختیار عشایر قرار گرفته است گفت: اداره کل امور عشایر استان این آمادگی را دارد که براساس نیاز عشایر نهاده های دامی را تا پایان سال خریداری کند و در اختیار آنها قرار دهد.

 

قلی پور اضافه کرد: البته جو را به صورت سهمیه ای در اختیار اداره کل قرار داده می شود.

 

محمد قربانی رئیس اداره امور تعاونی ها و نظام بهره برداری اداره کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: جمعیت عشایر استان در سال جاری به علت کمبود نقدینگی تشکل ها، میزان اعتبار و جابه جایی مدیران در تامین نهاده های دامی با مشکل مواجه شدند.

 

پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد تولید گوشت استان را تولید می کنند.

 

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب دو ایل و ‎ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

 

جمعیت عشایری متشکل از ۲ ایل بزرگ زعفرانلو و شادلو است که زبان اصلی عشایرآن کرد کرمانج است.

 

هم اکنون دام عشایر خراسان شمالی در مراتع گرمسیری مراوه تپه، گنبد و کلاله در استان گلستان و نیز مناطق مانه و سملقان، راز و جرگلان، جاجرم و کالیمانی و میاندشت در غرب و جنوب غربی خراسان شمالی مستقر هستند.

 

انتهای پیام/

 

منبع:ایرنا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات